Upper Mustang - Nepál

Bájne buddhistické kráľovstvo za hrebeňom Himalájí. Jedna
z mála pôvodných tibetských oblastí, kde stále prekvitá pestrá a krásna tibetská kultúra. To všetko pod kulisami magickej tibetskej krajiny lemovanej vrcholmi Annapurien a Dhaulághiri.

náročnosť: 5 / 10
termín: 2. 6. 2024 - 16. 6. 2025
sprevádza: Michal 

Cena treku: 3 490 Eur

Itinerár treku

Deň 1 – Let do Káthmandú (1,345m) 
Deň 2 – Let Káthmandú - Pokhara  
Deň 3 - Let Pokhara - Jomsom - jeep do Kagbeni - objavovanie dediny, kláštora
Deň 4 - Jeep do Muktinath, trek cez Giyu La (4077 m) do Chhusang (3000 m)
Deň 5 - trek do Samar (3600 mnm)
Deň 6 - Trek cez Runchung Cave do Jhaite (3840 mnm)
Deň 7 - Trek cez Ghami do Dhakmar (3800 mnm)
Deň 8 - trek cez sedlo Mui La (4170 mnm) do Charang (3550 mnm)
Deň 9 - Jeep do Lo Mangtang - objavovanie mesta, hot springs
Deň 10 - okolie Lo Manthang - návšteva kláštorov a jaskyní v okolí jeeepom
Deň 11 -  Jeep do Jomsom
Deň 12 -  Let do Pokhary
Deň 13 -  Let do Káthmandú
Deň 14 - Odlet domov

Upper Mustang Trek je o objavovaní skrytého sveta starovekého buddhistického kráľovstva Mustang. Pre svoju neprístupnosť bol Mustang dlho chránený pred masovým turizmom a dnes je známy ako posledná bašta tradičnej tibetskej kultúry. Trekking v hornom Mustangu je jedným z najfascinujúcejších miest v Himalájach vďaka dlhej, bohatej a komplexnej histórii.

Tento trek rozhodne nie je o športových výkonoch. Upper Mustang Trek je dokonalou kombináciou kultúry a trekingu tak, ako je to jeho samotnou podstatou. Ďaleko od civilizovaného sveta a uprostred divočiny. Nechajte sa objať Himalájami a ponorte sa do mystiky Mustangu na veľmi málo frekventovanom treku.

Veľkolepo opálené červené útesy a nekonečná rozmanitosť sivých zvlnených kopcov Mustangu sa vám vryjú do pamäti ešte dlho po návrate domov. Pridajte k tomu svoje zážitky v neuveriteľných miestach kráľovstva a priateľskosť ľudí z Mustangu.

Trekking v hornom Mustangu je špeciálny. Stretnete sa tu so životným štýlom skutočných horských ľudí, ktorí mali po mnoho rokov veľmi malý kontakt so zvyškom Nepálu a dokázali si zachovať svoje bohaté kultúrne dedičstvo. Až donedávna ich kráľa formálne uznávala vláda Nepálu.

Tento trek je v mnohých ohľadoch porovnateľný s trekkingom v Tibete, keďže je geograficky súčasťou tibetskej náhornej plošiny. Distrikt Mustang bol do roku 2008 samostatným kráľovstvom v rámci hraníc Nepálu. Bývalý kráľ, Raja of Mustang, stále sídli v historickom hlavnom meste, ktoré je známe ako Lo Manthang.

Horný Mustang bol otvorený pre nenepálskych turistov len pred pätnástimi rokmi a aj dnes je oblasť veľmi obmedzená. Na vstup do Upper Mustang potrebujete špeciálne (a veľmi drahé) povolenie na trekking a musí nás sprevádzať špeciálny certifikovaný sprievodca.

Druhý deň po prílete do Káthmandú nás čaká transfer na letisko a polhodinový let na západ do Pokhary. Nádherný výhľad na Nepálske Himaláje z lietadla. Po ubytovaní v hoteli máte poobede voľno na objavovanie tohto očarujúceho mestečka pri jazere.

Tretí den nás čaká ešte vzrušujúcejší ranný let do Jomsomu (2713 m) v údolí Kali Gandaki. Tu sa stretávame s našou posádkou a nastúpimedo vozidiel 4WD na jazdu do dedinky Kagbeni. Táto čarovná dedinka je vstupnou bránou do Horného Mustangu. Okrem čarovných úzkych uličiek preskúmame prastarý kláštor a prespíme v kúzelnom hotelíku Yak Donalds.

Ďalší den sa vydáme jeeepom do Muktinathu, odkiaľ začneme túru cez sedlo do postupného klesania pod prekrásnymi útesmi do dedinky Tetang a Chhusang.

Ďalší nie príliš ťažký deň pešej turistiky, keď pomaly vystúpame do dedinky Samar.

Šiesty deň vystúpime na nevysoké sedloa zídeme k jaskynnej gompe v údolí riečky, naobedujeme sa v Sangboche a deň skončíme v maličkej osade Jhaite.

Siedmy ľahký deň zostúpime k prekrásnej dedinke Ghami pod červenými útesmi, kde sa naobedujeme a preskúmame toto kúzelné miesto. poobede pokračujeme pod útesmi k dedinke Dhakmar.

Posledný deň treku prejdeme sedlom Mui La (najvyšší bod treku - 4170 mnm), preskúmame kláštor Lo Ghar Gompa a zostúpime do mestečka Charang. Navštívime mimoriadne zaujímavý kláštor a kráľovský palác.

Ďalší deň nasadneme do vozidiel s pohonom 4WD na jazdu  do srdca Mustangu - úžasného opevneného mesta Lo Manthang (3840 m). Popoludní navštívime hot springs za mestom.

Siedmy deň je vyhradený na objavovanie Lo Manthang a jeho okolia s úzkymi uličkami a pestro maľovanými domami a chortenmi. Navštívime kláštory v Nyamgal, Chhoser, Lo Niphu a prejdeme sa poschodovými jaskyňami Garphu cave. Popoludní navštívime tri hlavné kláštory v Lo Manthang. Strávime druhú noc v Lo Manthang.

Nasledujúci deň zahájime návrat jeepom do Jomsomu a ďalší deň absolvujeme krátky let do Pokhary. Zbytok dňa nás čaká oddych pri jazere Phowa, reštaurácie a bary.

Nasledujúci deň nás čaká let do Káthmandú.

Viac o Hornom Mustangu nájdete v tomto článku.

Možnosti ubytovania na tomto treku sú pomerne dobré, prevažujú turistické lodge až hotelíky u domácich obyvateľov, spacák nie je potrebný. Samotný trek nie je nijak náročný, ale nachádza sa vo vysokej nadmorskej výške - 2800 - 4100 mnm. Denné prevýšenia sú veľmi mierne.  Počasie býva začiatkom júna teplé a stále. 

Ubytovanie v Káthmandú a Pokhare je v hoteli európskeho štandardu. Po skončení treku spoznáme historické buddhistické a hinduistické pamiatky v Káthmandskom údolí a vychutnáme zaslúžený odpočinok. Celý trek a výstup (odlet/prílet) je v trvaní 14 dní, a podnikneme ho v spoločnosti slovenského himalájistu Michala Gabriža. Takisto nás bude sprevádzať povinný miestny guide. Je možnosť doobjednať miestneho nosiča. Treková skupina je obmedzená max. počtom 10 ľudí.  

Po treku je možnosť stráviť pár dní oddychom a safari v Národnom Parku Chitwan.

Fotografie z našich trekov v Hornom Mustangu

nasajte atmosféru našich trekov

Viac foto
Cena zahŕňa
Cena nezahŕňa

- Letenku do Káthmandú do max. ceny 800 Eur, v prípade vyššej ceny + doplatok
- Všetky potrebné transfery, letenka KTM - Pokhara - KTM, Pokhara - Jomsom - Pokhara
- Všetky jazdy jeepom v Hornom Mustangu
- Všetky potrebné povolenia a ich vybavenie (Annapurna cirquit, Upper Mustang permit)
- Slovenský sprievodca UIMLA (Michal)
- nepálsky sprievodca (povinné)
- ubytovanie v Kathmandú v hoteli európskeho štandardu s raňajkami
- ubytovanie počas treku (lodge / tea house)
- použitie satelitného prístroja v prípade nutného riešenia zdravotných kopmplikácií

- strava / nápoje v Kathmandu (okrem raňajok)
- strava / nápoje v priebehu treku 
- sprchu na treku
- tipy pre staff (miestny guide)
- použitie satelitného prístroja (thuraya) na súkromné účely
- poistenie (alpenverein)
- víza do Nepálu (50 USD)
- vstupy do pamiatok

Upozornenie

Trek sa uskutoční pri vhodnej covidovej situácii a naplnení minimálneho počtu 6 účastníkov, maximálny počet účastníkov je 6.

Pre Nepál je vhodné byť zaočkovaný proti Hepatitíde A a B, tetanu a týfu.

tešíme sa na vás!

Mišo & Miro

Prihláška na trek

    Thank you! Your message has been sent.
    Unable to send your message. Please fix errors then try again.