Zakázané Kráľovstvo Lo
Trocha strohej geografie
Horný Mustang leží v severozápadnom Nepále a geograficky leží v Tibetskej náhornej planine. Nachádza sa za hlavným hrebeňom Himalájí, za severnými úpätiami Annapurien a Dhaulághiri, čo mu dotvára neovyklú malebnosť. Cesta k nemu vedie pomedzi himalájske velikány najhlbším údolím sveta modelovaným divokou riekou Kali Gandhaki.
Región je výrazne hornatý, s nadmorskou výškou od približne od 2 800 do 6 000 metrov nad morom.
Je pretkaný mnohými hlbokými kaňonmi a údoliami, riekami a potokmi. Tieto kaňony sú často obklopené strmými skalnatými stenami a vytvárajú úchvatné scenérie.
Niektoré časti Horného Mustang majú púštny charakter s piesočnatými pláňami a útesmi. Tieto oblasti sú známe ako "Piesočné hrady" a sú zaujímavým geologickým úkazom.
Horný Mustang má suchý a aridný (púštny) klimatický režim, s minimálnymi zrážkami a extrémnymi teplotnými rozdielmi medzi dňom a nocou. Táto suchá krajina je charakterizovaná nízkou vlhkosťou a riedkou vegetáciou.
Prastará krajina
Horný Mustang, často nazývaný "Zakázané kráľovstvo" má bohatú históriu, ktorá siaha až do staroveku. Jeho vznik a najstaršia história je opradená mýtami a povesťami. Kedysi ako súčasť tibetskej ríše, tento región slúžil ako kľúčový spoj medzi starovekou obchodnou cestou so soľou medzi Tibetom a Indiou. V priebehu storočí sa stal baštou tibetského buddhizmu, s kláštormi a chortenmi, slúžiacimi ako duchovné útočiská pre pútnikov a mníchov.
Toto územie, historicky známe ako Kráľovstvo Lo, bolo kedysi polosamostatné kráľovstvo na hraniciach Nepálu. Udržiavalo úzke väzby s Tibetom a zohrávalo významnú úlohu v obchode medzi Tibetom a Indiou. Do roku 1769, (kedy ho do zjednoteného kráľovstva Nepálu anektoval prvý kráľ dynastie Shah) defacto patrilo pod správu Tibetskej ríše.
Hlavným 'mestom' kráľovstva je Lo Manthang, ktorý býval sídlom kráľa. Jeho kraľovanie ukončilo zrušenie kráľovstva a pád dynastie Shah v Nepále a plné včlenenie kráľovstva Lo do novej Nepálskej federatívnej republiky v roku 2008. Kráľ Lo - Jigme Dorje Palbar Bista skonal v roku 2016 v krásnom veku 86 rokov. Jeho rodokmeň siahal až k Ame Palovi, ktorý založil kráľovstvo Lo v roku 1380.
Kultúrne dedičstvo
Horný Mustang oplýva mnohými pokladmi, ktoré tvoria podstatu tibetskej civilizácie. Od komplexne vytesaných mani stien ozdobených buddhistickými mantrami (mantry nie sú motlitby) po živé Thangka maľby, ktoré zdobia steny kláštorov. Každý kút tohto kraja rozpráva príbeh o oddanosti buddhovým učeniam a umeleckom géniovi jeho nasledovateľov. Tradičné odevy, ako napríklad chuba (dlhý plášť) a pangden (pruhovaná zástera), sa stále nosia s hrdosťou počas festivalov a obradov, zatiaľ čo melódie tibetskej hudby a tanca rezonujú cez údolia počas dní kultúrnych osláv.
Ľudia Horného Mustangu, hlavne tibetského pôvodu, zachovali svoje jedinečné zvyky a spôsob života po generácie, nepokrivené útlakom čínskeho agresora. Bez nadsázky môžeme hovoriť o tibetskejšom regióne, ako je dnešný samotný Tibet.
V srdci tibetskej kultúry v Hornom Mustangu leží jej hlboké duchovné dedičstvo. Kláštory Champa Lhakhang v Lo Manthangu alebo Thubchen Gompa stoja ako architektonické zázraky, ktoré uchovávajú staré texty, neoceniteľné artefakty a posvätnejšie relikvie. Tu sa buddhistické rituály a obrady vykonávajú s hlbokou úctou, ponúkajúc vhľad do duchovných praktík, ktoré udržiavajú komunitu po stáročia.
Etnické skupiny Horného Mustangu
Ľudia z Mustangu sú zmesou rôznych etnických skupín vrátane Gurungov, Thakali a Lopa. Lopa sú pôvodnými obyvateľmi Mustangu a majú svoju vlastnú jedinečnú kultúru a jazyk. Sú známi svojou silnou oddanosťou svojim tradíciám a zvykom, ktoré sa dedili z generácie na generáciu. Obyvatelia Mustangu, ako napokon všetci nepálci, sú priateľskí, prívetiví. Návštevníci sú často pozývaní, aby sa zúčastnili ich každodenných aktivít, ako je poľnohospodárstvo a varenie.