Upper Mustang - Nepál

Bájne buddhistické kráľovstvo za hrebeňom Himalájí. Jedna
z mála pôvodných tibetských oblastí, kde stále prekvitá pestrá a krásna tibetská kultúra. To všetko pod kulisami magickej tibetskej krajiny lemovanej vrcholmi Annapurien a Dhaulághiri.

náročnosť: 5 / 10
termín: 20. 5. 2024 - 4. 6. 2024
sprevádza: Michal 

Cena treku: 3 490 Eur

Itinerár treku

Deň 1 – Let do Kathmandu (1,345m) 
Deň 2 – Let Kathmandu - Pokhara  
Deň 3 - Let Pokhara - Jomsom - jeep do Kagbeni - trek to Chukksang (2980 mnm)
              12 km, prevýšenie 500 m
Deň 4 - trek do Samar (3660 mnm)
              11 km, prevýšenie 800 m
Deň 5 - trek do Geling (3570 mnm)
              11 km, prevýšenie 800 m
Deň 6 - jeep do Lo Mangtang (3840 mnm)
Deň 7 - objavovanie Lo Mangtang a jeho okolia
Deň 8 - trek cez Dhi La (4100 mnmm) do dedinky Yara (3740 mnm)
             14 km, prevýšenie 600 m hore / 800 dole
Deň 9 - trek do Luri Gompa a návrat do Yara
              8 km, prevýšenie 400 m
Deň 10 - trek do dedinky Tangee (3240 mnm)
                14 km, prevýšenie 1000 m hore, 750 dole
Deň 11 -  trek cez sedlo Lelo La (4200 mnm) do dedinky Chukssang. 
                23 km, prevýšenie 1000 m hore, 1500 dole
Deň 12 -  trek cez sedlo Gyu La (4077 mnm) do dediny Muktinath (3700 mnm)
                 15 km, 1200 m
Deň 13 -  jeep do Jomsom, let do Pokhary
Deň 14 -  let do Káthmandú
Deň 15 - Odlet domov

Upper Mustang Trek je o objavovaní skrytého sveta starovekého buddhistického kráľovstva Mustang. Pre svoju neprístupnosť bol Mustang dlho chránený pred masovým turizmom a dnes je známy ako posledná bašta tradičnej tibetskej kultúry. Trekking v hornom Mustangu je jedným z najfascinujúcejších miest v Himalájach vďaka dlhej, bohatej a komplexnej histórii.

Tento trek rozhodne nie je o športových výkonoch. Upper Mustang Trek je dokonalou kombináciou kultúry a trekingu tak, ako je to jeho samotnou podstatou. Ďaleko od civilizovaného sveta a uprostred divočiny. Nechajte sa objať Himalájami a ponorte sa do mystiky Mustangu.

Veľkolepo opálené červené útesy a nekonečná rozmanitosť sivých zvlnených kopcov Mustangu sa vám vryjú do pamäti ešte dlho po návrate domov. Pridajte k tomu svoje zážitky v neuveriteľných miestach kráľovstva a priateľskosť ľudí z Mustangu.

Trekking v hornom Mustangu je špeciálny. Stretnete sa tu so životným štýlom skutočných horských ľudí, ktorí mali po mnoho rokov veľmi malý kontakt so zvyškom Nepálu a dokázali si zachovať svoje bohaté kultúrne dedičstvo. Až donedávna ich kráľa formálne uznávala vláda Nepálu.

Tento trek je v mnohých ohľadoch porovnateľný s trekkingom v Tibete, keďže je geograficky súčasťou tibetskej náhornej plošiny. Distrikt Mustang bol do roku 2008 samostatným kráľovstvom v rámci hraníc Nepálu. Bývalý kráľ, Raja of Mustang, stále sídli v historickom hlavnom meste, ktoré je známe ako Lo Manthang.

Horný Mustang bol otvorený pre nenepálskych turistov len pred pätnástimi rokmi a aj dnes je oblasť veľmi obmedzená. Na vstup do Upper Mustang potrebujete špeciálne (a veľmi drahé) povolenie na trekking a musí nás sprevádzať špeciálny certifikovaný sprievodca.

Druhý deň po prílete do Káthmandú nás čaká transfer na letisko a polhodinový let na západ do Pokhary. Nádherný výhľad na Nepálske Himaláje z lietadla. Po ubytovaní v hoteli máte poobede voľno na objavovanie tohto očarujúceho mestečka pri jazere.

Tretí den nás čaká ešte vzrušujúcejší ranný let do Jomsomu (2713 m) v údolí Kali Gandaki. Tu sa stretávame s našou posádkou a nastúpimedo vozidiel 4WD na jazdu do dedinky Kagbeni. Odtiaľto sa prvý jrát zahrejeme trekom do Chukksangu (2980m).
Ďalší den sa zľahka vydáme na túru ponad Kali Gandaki a potom prekročíme rieku. Vystúpime cez Chele a pôjdeme po chodníku vysekanom do úbočia žltého útesu. Nocľah v Samare (3660m).

Ďalší nie príliš ťažký deň pešej turistiky, keď prejdeme cez 2 nízke sedielka a potom zostúpime do Gelingu (3570 m).

Šiesty deň opäť nasadneme do vozidiel s pohonom 4WD na jazdu po stále sa zlepšujúcej ceste pre džípy do srdca Mustangu. Prejdeme cez Nyi La do Ghami a potom cez Chinji La (4200 m). Za Charangom sa dostaneme do úžasného opevneného mesta Lo Manthang (3840 m).

Siedmy deň je vyhradený na objavovanie Lo Manthang a jeho okolia s úzkymi uličkami a pestro maľovanými domami a chortenmi. Strávime druhú noc v Lo Manthang.

Nasledujúci deň začneme náš vzrušujúci 5-dňový trek z Lo Manthang cez otvorené pláne a postupným stúpaním na Dhi La (4100 m). Odtiaľto klesneme dolu do horného Kali Gandaki a dediny Dhi so starým kláštorom. Potom stúpaním popri potoku dosiahneme Yara Village (3760 m).

Deviaty deň sa vyberieme na východ, cez Gara až k impozantnému jaskynnému kláštoru Luri Gompa z 13. storočia (3920 m), kde sa nachádza veľa farebných nástenných malieb. Po skvelej 6-hodinovej spiatočnej túre strávime druhú noc v Yare.

Další deň budeme smerovať na juh, prekročíme sedlo a zostúpime do ďalšieho z východných prítokov Kali Gandaki. Potom opäť vystúpame, aby sme prekročili Sertang Danda v bezmennom 3850 metrovom priesmyku. Prenocujeme v prosperujúcej a nie príliš často navštevovanej dedine Tangge (3240 m).

Jedenásty deň nás čaká pravdepodobne najdlhšia prechádzka treku, keď prekročíme ďalší prítok a vystúpime na Lelo La vo výške 4200 metrov. Prejdeme okolo letnej pastierskej osady Pa a dlhým zostupom Siyarko Danda, aby sme dosiahli Chukksang pri rieke Kali Gandaki, kde sú skvelé výhľady na Dhaulághiri.

Posledný deň treku sa vydáme na túru do Gyu La (4077 m) s úžasnými výhľadmi na Annapurny a Dhaulághiri, potom zídeme ľahkým ternom do pútnického centra Muktinath na neskorý obed.
Ráno prejazd jeepom do Jomsomu, odkiaľ absolvujeme krátky a vzrušujúci let naspäť do Pokhary. Nasledujúci deň nás čaká let do Káthmandú.

Viac o Hornom Mustangu nájdete v tomto článku.

Možnosti ubytovania na tomto treku sú relatívne skromné, prevažujú turistické lodge u domácich obyvateľov. Samotný trek nie je nijak náročný, ale nachádza sa vo vysokej nadmorskej výške - 2800 - 3800 mnm. Denné prevýšenia sú veľmi mierne. 

Ubytovanie v Káthmandú a Pokhare je v hoteli európskeho štandardu. Po skončení treku spoznáme historické buddhistické a hinduistické pamiatky v Káthmandskom údolí a vychutnáme zaslúžený odpočinok. Celý trek a výstup (odlet/prílet) je v trvaní 14 dní, a podnikneme ho v spoločnosti slovenského himalájistu Michala Gabriža. Takisto nás bude sprevádzať povinný miestny guide. Je možnosť doobjednať miestneho nosiča. Treková skupina je obmedzená max. počtom 10 ľudí.  

Po treku je možnosť stráviť pár dní oddychom a safari v Národnom Parku Chitwan.

Cena zahŕňa
Cena nezahŕňa

- Letenku do Káthmandú do max. ceny 800 Eur, v prípade vyššej ceny + doplatok
- Všetky potrebné transfery, letenka KTM - Pokhara - KTM, Pokhara - Jomsom - Pokhara
- Všetky potrebné povolenia a ich vybavenie (Annapurna cirquit, Upper Mustang permit)
- Slovenský sprievodca UIMLA (Michal)
- nepálsky sprievodca (povinné)
- ubytovanie v Kathmandú v hoteli európskeho štandardu s raňajkami
- ubytovanie počas treku (lodge / tea house)
- použitie satelitného prístroja v prípade nutného riešenia zdravotných kopmplikácií

- strava / nápoje v Kathmandu (okrem raňajok)
- strava / nápoje v priebehu treku 
- sprchu na treku
- tipy pre staff (miestny guide)
- použitie satelitného prístroja (thuraya) na súkromné účely
- poistenie (alpenverein)
- víza do Nepálu (50 USD)

Upozornenie

Trek sa uskutoční pri vhodnej covidovej situácii a naplnení minimálneho počtu 6 účastníkov, maximálny počet účastníkov je 6.

Pre Nepál je vhodné byť zaočkovaný proti Hepatitíde A a B, tetanu a týfu.

tešíme sa na vás!

Mišo & Miro

Prihláška na trek

    Thank you! Your message has been sent.
    Unable to send your message. Please fix errors then try again.