EBC & Lobuche East 6119 mnm

Menej frekventovaný nepálsky trekkingový vrchol vysoký 6119 mnm v blízkosti mt. Everestu. Z vrcholu sú spektakulárne výhľady na Everest, Cho Oyu, Nuptse, Makalu, Pumori a Amam Dablam.

Skrátený variant, stačí 10 dní dovolenky!

náročnosť: 7/10
termín: 3.11. - 16.11. 2023 (je možné trek predĺžiť)
sprevádza: Michal 

Cena treku: 3690 Eur

Itinerár treku

Deň 1 – Let do Kathmandu (1,345m) 
Deň 2 – Let Kathmandu - Lukla (2,800m). Trek do Phakdingu (2,610m) 
Deň 3 - Trek z Phakdingu to Namche Bazar (3,440m) 
Deň 4 - Namche Bazaar aklimatizačný a odpočinkový deň 
Deň 5 – Trek z Namche Bazaar do Deboche (3,800m) 
Deň 6 - Trek z Deboche to Dingboche (4,350m) 
Deň 7 - Dingboche aklimatizačný deň 
Deň 8 - Trek z Dingboche do Lobuche (4,710m) 
Deň 9 - Trek z Lobuche do Gorakshep (5,180m) výstup na Kala Patthar (5,555m) 
Deň 10 - Trek do Lobuche (5,045 m) cez Everest BC (5,365m) 
Deň 11 - Summit day a návrat do Lobuche 
Deň 12 - Let vrtulníkom do Lukly 
Deň 13 - let Lukla Káthmandu
Deň 14 - Rezervný deň, pamiatky v Káthmandu
Deň 15 - odlet domov 

Tento trek je aklimatizačnou fázou Expedície Ama Dablam, ale dá sa naň prihlásiť ako na akýkoľvek bežný trek. Takisto je trek možné pojať ako samotný trek k Everest base camp, bez výstupu na Lobuche East.

Slávny trek do základného tábora Everestu spojený s výstupom na 6119 m vysoký Lobuche East patrí k tým mierne ambicióznejším. Je vhodný pre tých, ktorí už majú skúsenosti s Vysokohorskou turistikou v stredných horách (napr. Mt Blanc), ale dá sa zvládnuť za našej asistencie aj bez predchádzajúcich skúseností. Podmienkou je však dodržanie aklimatizačných princípov, znášanie nadmorskej výšky, dobrá kondícia a psychika. 
 
Trek nás zavedie na aklimatizačnú túru do najobľúbenejšej turistickej destinácie Nepálu – doliny Solo Khumbu. Tu si po stopách prvých expedícíí zblízka pozrieme Mt. Everest  z vrcholku kopčeka Kala Pathar. Doline jasne dominuje Matterhorn Himalájí -  krásna Ama Dablam a pred sebou budeme mať impozantnú južnú stenu Lhotse a spoza nej vystupujúci vrchol Everestu. Cesta je lemovaná mnohými ďalšími 6tisícovkami a cestou uvidíme aj cieľ nášho výstupu – Lobuche East.  

Trek začína na známom letisku Lukla, odkiaľ sa vydáme cez malé dedinky do hlavného esta šerpov - Namche Bazaar. Odtiaľ sa vydáme ku kultúrenu centru Khubu -  kláštoru v Tengboche, kde sa môžeme zúčastniť buddhistického obradu puja. Odtaľ náš caká trek cez dedinky až k poslednýmm domčekom Gorak Shep a nazrieme do Everest Base campu.
 
Cestou naspäť za dedinkou Lobuche odbočíme k základnému táboru Lobuche East. Samotný výstup na vrchol nie je technicky náročný, jedná sa technicky o chôdzu a strmý výstup po fixnom lane s pomocou tzv. jumaru a na mačkách, nie o lezenie v pravom slova zmysle. Samotný výstup trvá dva dni a z vrcholu si vychutnáme spektakulárne výhľady na dominanty doliny - Everest, Lhotse, Nuptse, Ama Dablam a blízky Cho la. Pod nami budeme vidieť krásne modré ľadovcové jazierka.

Po návrate do dedinky Lobuche nás vyzdvihne heli a za pár okamihov nás dostane na slávne letisko Lukla, odkiaľ odletíme podľa vyťaženosti Káthmandského letiska do Káthmandú alebo do mestečka Rameschap a do Káthmandú nás dovezie jeep alebo bus. 

Výstup na Lobuche East patrí medzi stredne náročné až náročnejšie akcie. Deň výstupu na vrchol nám dá skutočne zabrať. Nachádzame sa už vo vysokej nadmorskej výške, môžu sa objaviť prvé príznaky výškovej choroby, nechutenstvo, alebo ďalšie komplikácie spojené s týmto prostredím. Využijeme všetky skúsenosti z výšok, aby sme tieto riziká eliminovali, bezpečnosť musí byť vždy prvoradá.

Možnosti ubytovania na tomto treku sú pomerne dobré. Údolie Solo Klumbu disponuje na na nepálske pomery vysoko rozvinutú turistickú infraštruktúru. Ubytovanie je v priebehu treku v turistických lodgiach vyššieho nepálskeho štandardu a finálna noc pred výstupom v stanoch, ktoré nám spolu s jedlom, pitím a ďalším equipmentom ako laná, mačky, úväzy alebo prilby zabezpečí nepálsky partner, takže nemusíme so sebou nosiť celú výbavu.

Ubytovanie v Káthmandú je v hoteli európskeho štandardu. Po skončení treku spoznáme historické buddhistické a hinduistické pamiatky v Káthmandskom údolí a vychutnáme zaslúžený odpočinok. Celý trek a výstup (odlet/prílet) je v trvaní 19 dní, a podnikneme ho v spoločnosti slovenského himalájistu Michala Gabriža. Takisto nás bude sprevádzať povinný miestny guide. Je možnosť doobjednať miestneho nosiča. Treková skupina je obmedzená max. počtom 5 ľudí.  

Po expedícii je možnosť správiť pár dní oddychom a safari v Národnom Parku Chitwan.

Cena zahŕňa
Cena nezahŕňa

- Letenku do max. ceny 800 Eur, v prípade vyššej ceny + doplatok
- Všetky potrebné transfery, letenka KTM- Lukla - KTM, let vrtulníkom Lobuche - Lukla
- Všetky potrebné povolenia a ich vybavenie (Makalu Barun park fee, MP climbing permit)
- climbing equipment (úväzy, prilba, cepín, lano, mačky, jumar)
- Slovenský sprievodca UIMLA (Michal alebo Miro, poprípade obaja)
- nepálsky sprievodca (povinné)
- nepálsky výškový guide (safety)
- ubytovanie v Kathmandú v hoteli európskeho štandardu s raňajkami
- ubytovanie počas treku (lodge / tea house)
- použitie satelitného prístroja v prípade nutného riešenia zdravotných kopmplikácií

- strava / nápoje v Káthmandú (okrem raňajok)
- strava / nápoje v priebehu treku 
- sprchu na treku
- tipy pre staff (miestny guide)
- použitie satelitného prístroja (thuraya) na súkromné účely
- poistenie
- víza do Nepálu (50 USD)

Upozornenie

Trek sa uskutoční pri vhodnej covidovej situiácii a naplnení minimálneho počtu 6 účastníkov, maximálny počet účastníkov je 9.

Pre Nepál je vhodné byť zaočkovaný proti Hepatitíde A a B, tetanu a týfu.

tešíme sa na vás!

Mišo & Miro

Prihláška na trek

    Thank you! Your message has been sent.
    Unable to send your message. Please fix errors then try again.