Zvládnem trek v Nepále?
Himaláje
Himaláje majú všeobecne povesť najvyšších a najdrsnejších hôr sveta. Je to pravda, avšak - vzťahuje sa to hlavne na tie najambicióznejšie horolezecké ciele. Samotný trekking sa príliš nelíši od bežnej turistiky v Tatrách alebo Alpách, snáď s výnimkou nadmorskej výšky. Rozoberme si to však detailnejšie.
Počasie
Nepál je geograficky situovaný oveľa nižšie ako Tatry alebo Alpy. Z tohto dôvodu je nepálske podnebie oveľa stabilnejšie.
Nepál má dve hlavné turistické sezóny - jar (marec - máj) a jeseň (október - december). Leto je v Nepále daždivé kôli monzúnu z Indického oceánu a zima zase v horách studená, aj keď nie príliš bohatá na zrážky a počasie do začiatku februára býva pomerne stabilné.
Obe trekvé sezóny charakterizuje príjemné stabilné počasie - ráno a dopoludnia spravidla pekne, poobede a k večeru s hromadením oblačnosti a možným občasným dažďom. Jeseň býva zväčša mierne stabilnejšia, na jar nás zase potešia kvitnúce rododendróny a magnólie.
Chlad
Kupodivu chlad nie je najväčším problémom trekkingu v Himalájach. Je pravdou, že v hlavne v noci vie byť v horách chladno, a pri rannom štarte trekového dňa býva zimšie, avšak v priebehu dňa, keď sa objaví slniečko, býva spravidla príjemne.
Tempo, vzdialenosti
V prvom rade si treba ujasniť, že trekking nie sú žiadne závody. Na treku nám spravidla ide o zážitok, aklimatizáciu, skvelú partiu a vychutnávanie si krás týchto hôr. V žiadnom prípade sa nejedná o dokazovanie si kondičky, ani lámanie segmentov na Strave. Tempo je príjemné, počas dňa sú početné zastávky na čajík, polievočku, kochanie sa. Z celej našej praxe sme nemali klienta, ktorý by bežný trek ozaj nezvládal.
Pre himalájsky trek naozaj nemusíte byť vrcholoví ani žiadni iní športovci. Ak sa občas rekreačne hýbete, som si istý, že bežný himalásky trek zvládnete. Bežná denná vzdialenosť, ktorú prejdeme za deň býva od 5 do 20 km, a to skutočne v pohodovom tempe bez náhlenia.
6tisícové vrcholy na našich akciách sú trošičku náročnejšie, ale verte, že o vašom úspechu rozhodne oveľa viac vaša hlava a mentálne nastavenie, než vaša kondička.
Infraštruktúra
Ubytovanie v Nepále je spravidla v tzv. lodgiach (teahousoch). Izby bývajú jednoduché, posteľ a v lepšom prípade vešiak a polička. V izbách sa nekúri, takže dobrý spacák je samozrejmosťou. Kúri sa však v spoločenských priestoroch (dinning room). Strava je chutná, prevažne vegetariánska. Skladá sa prevažne z ryže, zeleniny, zemiakov, cestovín a vajec, a to v stovkách rôznych vzájomných kombinácií. V posledných rokoch sa domorodí nepálci púšťajú aj do odvážnejších kreatívnych počinov ako pizza, alebo burgre. Treba povedať, že s veľmi rôznym úspechom.
Výbava
Veľhorské himalájske treky sa výbavou taktiež príliš nelíšia od našej, domácej turistiky. Základom sú pohodlné vysoké turistické topánky trvácnejšieho charakteru. Ďalšou dôležitou potrebou je spacák, ktorý by mal mať podľa zvoleného treku komfortnú teplotu pod bodom mrazu. A poslednou dôležitou časťou výbavy je páperová bunda, ktorá sa však dá kúpiť v Káthmandú (Pokhare, Namche Bazaar atď.) za pár desiatok Eur. Samozrejme, jej pôvod bude v nešpecifikovanej nepálskej manufaktúre, ale prekvapí vás dobrou službou, ktorú vám za pár korún poskytne.
Nadmorská výška
Všetky naše treky majú vypilovaný itinerár, ktorý v maximálnej možnej miere uľahčuje proces aklimatizácie na vysokú nadmorskú výšku. Nie je úplne výnimočné pociťovať príznaky ľahkej výškovej choroby, tie však spravidla odoznejú. Viac o výškovej chorobe spomínam v tomto článku.
TREKFELLOWS sprievodca
Nespornou výhodou trekkingu s nami je skúsený horský sprievodca s medzinárodnou licenciou UIMLA. Momentálne takmer všetky naše treky sprevádza Michal, ktorý má veľké množstvo skúseností z vysokých hôr sveta (Alpy, Pamír, Himaláje, Karákoram). Zúčastnil sa okrem iného 5tich expedícií na 8tisícové kopce, a dva krát sa pozrel aj nad magickú hranicu 8 tisíc metrov, v roku 2019 stál na Rocky Summite Broad Peaku v Pakistane (8035 m).
V Nepále pôsobí 20 rokov a ťažko si predstaviť v Himalájach skúsenejšieho sprievodcu. Takisto používame miestnych trekových sprievodcov z nášho tímu, všetci sú preverení a spolupracujeme s nimi dlhodobo. Vynikajú výborným prístupom, ochotou a spoľahlivosťou.
Pre treky s výstupmi nad 6tisíc metrov používame takisto miestnych certifikovaných výškových sherpov, vždy máme na trekoch či výstupoch spoľahlivý backup.
Rescue
Ďalšou našou charakteristickou črtou je, že vždy dbáme na maximálnu bezpečnosť. Náš nepálsky partner, s ktorým máme dlhoročné osobné, veľmi priateľské vzťahy, disponuje vlastným vrtuľníkovým parkom, takže prípadné rescue lety pre našich klientov majú okamžitú prioritu. Takisto vieme operatívne riešiť všetky ďalšie transporty, nemocnice, ako aj celý manažment poistnej udalosti. Všetko, čo od vás budeme potrebovať v prípade nutnosti evakuácie, či následnej nemocničnej starostlivosti je podpis k poistnej udalosti.
Vek
Nie je žiadnou výnimkou stretávať v Himalájach trekkerov vo vyššom dôchodkovom veku. Ak ste v zásade zdraví a hýbete sa, nemal by byť pre vás problém trek v Nepále zvládnuť. Mali sme klientov na vrchole 6tisícovky aj nad 60 rokov. Vek je skutočne iba číslo.
Ak sme vás presvedčili, že sú Himaláje aj pre vás, budeme radi ak sa na nejakú akciu s nami pridáte. 🙂