Manaslu & Tsum valley trek

Jeden z top nepálskych trekov okolo osemtisícového Manaslu. Úžasné scenérie a bohaté kultúrne dedičstvo. Napriek tomu pomerne málo frekventovaný trek. Vrelo doporučujeme!

náročnosť: 6/10
termín: 1.10.  - 20.10. 2023
sprevádza:
Michal

Cena treku: 2 500 Eur

Itinerár treku

Deň 1: Prílet do Kathmandu & transfer na hotel  
Deň 2: Bus z Káthmandu do Soti Khola (9 hodín)  
Deň 3: Soti Khola  - Doban (1000 mnm - 8 hodín) 
Deň 4: Doban - Philim (1600 mnm, 8 hodín) 
Deň 5: Philim - Chumling (2300 mnm, 6-7 hodín)  
Deň 6: Chumling - Lamagaon (3200 mnm, 6 hodín)  
Deň 7: Lamagaon - Mu Gompa (3660 mnm) - Chekumpar (3050 mnm,  8 hodín)  
Deň 8: Chekumpar - Nyak Phedi (1700 mnm, 8 hodín  
Deň 9: Nyak Phedi - Ghap (2100 mnm, 7 hodín)  
Deň 10: Ghap - Lho (3130 mnm 4-5 hodín) 
Deň 11: Lho - Samagaon (2540mnm, 6 hodín) 
Deň 12: Trek do Manaslu Base Camp (4800 mnm, 7 hodín) 
Deň 13: Samagaon rest day
Deň 14: Samagaon - Dharamsala (4400 mnm, 5-6 hodín)  
Deň 15: Dharamsala - Larke Pas (5100 mnm)- Bimtang (3700 mnm, 10 hodín)  
Deň 16: Bimtang - Dharapani (Ekle Bhatti) (4460 mnm, 7 hodín)  
Deň 17: Jeep Dharapani – Besisahar 
Deň 18: Bus Besisahar - Káthmandú 
Deň 19: Oddych, pamiatky  
Deň 20: Odlet z Káthmandu

Pozn. Jednotlivé úseky sa dajú meniť podľa dohody v skupine. Môžeme byť podstatne rýchlejší a nechať si viac casu na poznávanie pamiatok v Káthmandskom údolí. Je to iba o dohode 🙂

Tento trek je ozaj jeden z najkrajších v Himalájach. Jeho nespornou výhodou je, že je podstatne menej frekventovaný ako známe supertreky k Everestu alebo okolo Annapurien. Je etnicky aj krajinne veľmi pestrý, prechádza od romantických dedín etnika Gorkha až po hranice s buddhistickým Tibetom. Strmé údolia s vysokými vodopádmi vystriedajú prašné planiny zabudnutého a donedávna neprístupného údolia Tsum a kamenisté, niekedy snehom pokryté sedlo Larke pass vo výške tesne nad 5000 mnm. Z dedinky Samagaon podinknneme aklimatizačnú túru do základného tábora osemtisícového Manaslu.

Trek začína v tropickom pralese údolia rieky Marshyangdi vo výške cca 500 mnm, v údolí nepálskeho etnika Gorkha. Trek pozvoľna stúpa dedinkami i cestičkami nad hlbokým údolím rieky Budhi Gandaki. Na treku okolo Manaslu sa krajina mení prakticky každým dňom. Od tropického pralesa s banánovníkmi a opicami prejdeme až k vysokému himalájskemu sedlu pokrytého večným snehom. Rovnako ako krajina sa budú meniť jej obyvatelia a ich kultúra.

Začíname v hinduistických dedinkách, ktoré postupne strieda krásna farebnosť tibetského vadžrajánnového buddhizmu. Pri dedinke Lokpa odbočíme do starobylého údolia Tsum, siahajúceho k hraniciam s Tibetom vo svojich horských priesmykoch. Údolie je veľmi málo poznačené turizmom, ešte pred pár rokmi bol vstup do doliny pre turistov zakázaný. Navštívime jaskyňu slávneho buddhistického učenca Milarepu, kde sám roky meditoval v ústraní. V závere doliny môžeme navštíviť starý buddhistický kláštor a pokochať sa výhľadmi na divoký sedemtisícový masív Ganesh Himal.

Trek pokračuje návratom k riečke Budhi Gandaki a pozvoľna stúpa až do širokého údolia centra regiónu - dedinky Samagaon, kde už jednoznačne prevláda silný vplyv Tibetu a jeho pestrého buddhizmu. Prastaré buddhistické stupy a kláštory so svojou neopakovateľnou patinou strieda pohľad na ikonický vrchol Manaslu a jeho zdanlivý druhý vrchol - East Pinnacle. 

Z dedinky Samagaon, ktorá je centrom celej doliny podnikneme cca 6 hodinový aklimatizačný výlet do horolezeckého z ákladného tábora Manaslu, mimochodom 8mej najvyššej hory sveta. Za dedinkou Samdo prekročíme sedlo Larke s výškou tesne nad 5000m a zostúpime k dedinke Dharapani, ktorá je začiatkom treku okolo susedných Annapurien. 

Manaslu trek nepatrí medzi náročné, zvládnu ho priemerne zdatní turisti. Aklimatizácia prebieha pomaly a kvalitne. Ubytovanie je v priebehu celého treku v turistických lodgiach základného nepálskeho štandardu. Ubytovanie v Káthmandú v hoteli európskeho štandardu.Po skončení treku spoznáme historické buddhistické a hinduistické pamiatky v Káthmandskom údolí a vychutnáme zaslúžený odpočinok. 

Celý trek (odlet/prílet) je v trvaní 21 dní, a podnikneme ho v spoločnosti medzinárodného horského sprievodcu UIMLA a slovenského himalájistu Michala Gabriža. Takisto nás bude sprevádzať povinný miestny guide. Je možnosť doobjednať miestneho nosiča, avšak na treku budeme potrebovať minimum vlastného vybavenia. Treková skupina je obmedzená max. počtom 8 - 10 ľudí.

Cena zahŕňa
Cena nezahŕňa

- Letenku do max. ceny 800 Eur, v prípade vyššej ceny + doplatok
- Všetky potrebné transfery
- Všetky potrebné povolenia a ich vybavenie (ACAP, MCAP, Manaslu special permit, Tsum Valey special permit)
- Slovenský sprievodca UIMLA (Michal alebo Miro, poprípade obaja)
- nepálsky sprievodca (povinné)
- ubytovanie v Kathmandú v hoteli európskeho štandardu s raňajkami
- ubytovanie počas treku (lodge / tea house)
- použitie satelitného prístroja v prípade nutného riešenia zdravotných kopmplikácií

- strava / nápoje v Kathmandu (okrem raňajok)
- strava / nápoje v priebehu treku 
- sprchu na treku
- tipy pre staff (miestny guide)
- použitie satelitného prístroja (thuraya) na súkromné účely
- poistenie (alpenverein)
- víza do Nepálu (50 USD)

Upozornenie

Trek sa uskutoční pri vhodnej covidovej situiácii a naplnení minimálneho počtu 6 účastníkov, maximálny počet účastníkov je 10.

Pre Nepál je vhodné byť zaočkovaný proti Hepatitíde A a B, tetanu a týfu.

tešíme sa na vás!

Mišo & Miro

Prihláška na trek

    Thank you! Your message has been sent.
    Unable to send your message. Please fix errors then try again.