Manaslu & Tsum valley trek

Jeden z top nepálskych trekov okolo osemtisícového Manaslu. Úžasné scenérie a bohaté kultúrne dedičstvo. Napriek tomu pomerne málo frekventovaný trek. Vrelo doporučujeme!

náročnosť: 6/10
termín: 16.10. 2022 - 5.11. 2022
sprevádza:
Michal

Cena treku: 2 500 Eur

Itinerár treku
Deň 1: Prílet do Kathmandu & transfer na Hotel  
Deň 2: Bus z Káthmandu do Soti Khola (9 hodín)  
Deň 3: Soti Khola - Machha Khola (6-7 hodín)  
Deň 4: Machha Khola - Doban (7 hodín) 
Deň 5: Doban - Philim (6 hodín) 
Deň 6: Philim - Chumling (6-7 hodín)  
Deň 7: Chumling - Chokhangparo (5/6 hodín)  
Deň 8: Chokhangparo - Nile (3361mnm, cez Milarepa cave: 6-7 hodín)  
Deň 9: Nile to Bhajyo (Chhekya) (4030mnm, 4 hodiny)  
Deň 10: Bhajyo - Rachen Gompa: (3240m/nm, 6 hodín  
Deň 11: Rachen Gompa - Chumje (3230mnm, 5-6 hodín)  
Deň 12: Chumje - Bihi (3130mnm 4-5 hodín) 
Deň 13: Bihi - Namrung (2540mnm, 6 hodín) 
Deň 14: Namrung - Lho (3180mnm, 4 hodiny) 
Deň 15: Lho - Samagaon (3530mnm, 5-6 hodín)  
Deň 16: Sama - Samdo (3860mnm, 4-5 hodín)  
Deň 17: Samdo - High Camp (Ekle Bhatti) (4460mnm,  5 hodín)  
Deň 18: High Camp – Bimthang (3,590mnm 7-8 hodín)
Deň 19: Bimthang - Dharapani(1860mnm, 6-7 hodín)
Deň 20: Dharapani - Besisahar (800mnm, 7 hrs  
Deň 21: Bus Besi Sahar - Kathmandu, 7-8 hodín  
Deň 22: Odlet z Káthmandu

Pozn. Jednotlivé úseky sa dajú meniť podľa dohody v skupine. Môžeme byť podstatne rýchlejší a nechať si viac casu na poznávanie pamiatok v Káthmandskom údolí. Je to iba o dohode 🙂

Tento trek je ozaj jeden z najkrajších v Himalájach. Jeho nespornou výhodou je, že je podstatne menej frekventovaný ako známe supertreky k Everestu alebo okolo Annapurien. Je etnicky aj krajinne veľmi pestrý, prechádza od romantických dedín etnika Gorkha až po hranice s buddhistickým Tibetom. Strmé údolia s vysokými vodopádmi vystriedajú prašné planiny zabudnutého a donedávna neprístupného údolia Tsum a kamenisté, niekedy snehom pokryté sedlo Larke pass vo výške tesne nad 5000 mnm.

Trek začína v tropickom pralese údolia rieky Marshyangdi vo výške cca 500 mnm, v údolí nepálskeho etnika Gorkha. Trek pozvoľna stúpa dedinkami i cestičkami nad hlbokým údolím rieky Budhi Gandaki. Na treku okolo Manaslu sa krajina mení prakticky každým dňom. Od tropického pralesa s banánovníkmi a opicami prejdeme až k vysokému himalájskemu sedlu pokrytého večným snehom. Rovnako ako krajina sa budú meniť jej obyvatelia a ich kultúra.

Začíname v hinduistických dedinkách, ktoré postupne strieda krásna farebnosť tibetského vadžrajánnového buddhizmu. Pri dedinke Lokpa odbočíme do starobylého údolia Tsum, siahajúceho k hraniciam s Tibetom vo svojich horských priesmykoch. Údolie je veľmi málo poznačené turizmom, ešte pred pár rokmi bol vstup do doliny pre turistov zakázaný. Navštívime jaskyňu slávneho buddhistického učenca Milarepu, kde sám roky meditoval v ústraní. V závere doliny môžeme navštíviť starý buddhistický kláštor a pokochať sa výhľadmi na divoký sedemtisícový masív Ganesh Himal.

Trek pokračuje návratom k riečke Budhi Gandaki a pozvoľna stúpa až do širokého údolia centra regiónu - dedinky Samagaon, kde už jednoznačne prevláda silný vplyv Tibetu a jeho pestrého buddhizmu. Prastaré buddhistické stupy a kláštory so svojou neopakovateľnou patinou strieda pohľad na ikonický vrchol Manaslu a jeho zdanlivý druhý vrchol - East Pinnacle. 

Z dedinky Samagaon, ktorá je centrom celej doliny môžeme podniknúť cca 4 hodinový aklimatizačný výlet do horolezeckého základného tábora Manaslu, mimochodom 8mej najvyššej hory sveta. Za dedinkou Samdo prekročíme sedlo Larke s výškou tesne nad 5000m a zostúpime k dedinke Dharapani, ktorá je začiatkom treku okolo susedných Annapurien. 

Manaslu trek nepatrí medzi náročné, zvládnu ho priemerne zdatní turisti. Aklimatizácia prebieha pomaly a kvalitne. Ubytovanie je v priebehu celého treku v turistických lodgiach základného nepálskeho štandardu. Ubytovanie v Káthmandú v hoteli európskeho štandardu.Po skončení treku spoznáme historické buddhistické a hinduistické pamiatky v Káthmandskom údolí a vychutnáme zaslúžený odpočinok. 

Celý trek (odlet/prílet) je v trvaní 21 dní, a podnikneme ho v spoločnosti medzinárodného horského sprievodcu UIMLA a slovenského himalájistu Michala Gabriža. Takisto nás bude sprevádzať povinný miestny guide. Je možnosť doobjednať miestneho nosiča, avšak na treku budeme potrebovať minimum vlastného vybavenia. Treková skupina je obmedzená max. počtom 8 - 10 ľudí.

Cena zahŕňa
Cena nezahŕňa

- Letenku do max. ceny 800 Eur, v prípade vyššej ceny + doplatok
- Všetky potrebné transfery
- Všetky potrebné povolenia a ich vybavenie (ACAP, MCAP, Manaslu special permit, Tsum Valey special permit)
- Slovenský sprievodca UIMLA (Michal alebo Miro, poprípade obaja)
- nepálsky sprievodca (povinné)
- ubytovanie v Kathmandú v hoteli európskeho štandardu s raňajkami
- ubytovanie počas treku (lodge / tea house)
- použitie satelitného prístroja v prípade nutného riešenia zdravotných kopmplikácií

- strava / nápoje v Kathmandu (okrem raňajok)
- strava / nápoje v priebehu treku 
- sprchu na treku
- tipy pre staff (miestny guide)
- použitie satelitného prístroja (thuraya) na súkromné účely
- poistenie (alpenverein)
- víza do Nepálu (50 USD)

Upozornenie

Trek sa uskutoční pri vhodnej covidovej situiácii a naplnení minimálneho počtu 6 účastníkov, maximálny počet účastníkov je 10.

Pre Nepál je vhodné byť zaočkovaný proti Hepatitíde A a B, tetanu a týfu.

tešíme sa na vás!

Mišo & Miro

Prihláška na trek

    Thank you! Your message has been sent.
    Unable to send your message. Please fix errors then try again.