EBC & Island Peak 6160 mnm

Populárny nepálsky trekkingový vrchol vysoký 6160 mnm v blízkosti mt. Everestu. Z vrcholu sú spektakulárne výhľady na Everest, Cho Oyu, Nuptse, M​akalu, Pumori a Amam Dablam.

náročnosť: 8 / 10
termín: 19.10. 2024 - 2.11. 2024
sprevádza: Michal 

Cena treku: 3 590 Eur

Itinerár treku

Deň 1 – Let do Káthmandú (1,345m) 
Deň 2 – Let ​Káthmandú - Lukla (2,800m). Trek do Phakdingu (2,610m) 
Deň 3 - Trek z Phakdingu to Namche Bazar (3,440m) 
Deň 4 - Namche Bazaar aklimatizačný a odpočinkový deň 
Deň 5 – Trek z Namche Bazaar do Deboche (3,800m) 
Deň 6 - Trek z Deboche to Dingboche (4,350m) 
Deň 7 - Dingboche aklimatizačný deň (ak bude potreba, inak rezervný deň na výstup) 
Deň 8 - Trek z Dingboche do Lobuche (4,710m) 
Deň 9 - Trek z Lobuche do Gorakshep (5,180m) výstup na Kala Patthar (5,555m) 
Deň 10 - Trek z Gorakshep do Lobuche (4,910m) cez Everest Base Camp (5,365m) 
Deň 11 - Trek z Lobuche do Chhukungu (4,710m) 
Deň 12 - Trek z Chhukungu do Island Peak Base Camp (5,240m) 
Deň 13 - Výstup na Island Peak (6,189m) a návrat do Chhukhung 
Deň 14 - Let z Chukhungu heli do Lukly a let do Káthmandú (1,345m), oslava vrcholou  
Deň 15 - Odlet domov

Výstup na Island Peak nás zavedie na aklimatizačnú túru do najobľúbenejšej turistickej destinácie Nepálu – doliny Solo Khumbu. Tu si po stopách prvých expedícíí zblízka pozrieme Mt. Everest. Doline jasne dominuje Matterhorn Himalájí -  krásna Ama Dablam. Pred sebou budeme mať impozantnú južnú stenu Lhotse a spoza nej vystupujúci vrchol Everestu. 

Cesta je lemovaná mnohými ďalšími 6tisícovkami a cestou uvidíme aj cieľ nášho výstupu – Island Peak. Meno Island peak dal hore  v roku 1952 Eric Shipton, ktorému pripomínal ostrov v ľadovom mori. Je tiež známy ako „Imja Tse“ v jazyku šerpov. Po preskúmaní chrámov, svätýň, bazárov a reštaurácií v Káthmandu podnikneme vzrušujúci let do Lukly a vydáme sa na túru do údolia Dudh Kosi, ktoré je obklopené vrcholmi Thamserku a Kusum Kanguru. 

Odtiaľ sa vydáme strmo hore do Namche Bazaar, hlavného mesta Šerpov, kde nás opäť privítajú veľkolepé výhľady na okolité hory. Tu strávime aklimatizačný a odpočinkový deň s fakultatívnou prechádzkou do okolitých šerpských dediniek. Pokračovať budeme do Tengboche, s prekrásnym buddhistickým kláštorom – kultúrne a náboženské centrum oblasti. Odtiaľ ďalej do Pheriche až po osadu Gorak Shep v blízkosti základného tábora pod Everestom. 

Tu vystúpime na nenáročný vrcholček Kala Pathar, odkiaľ bývajú ikonické výhľady na Everest. Pokračovať budeme zostupom do Chhukungu, odkiaľ sa dostávame do základného tábora Island Peaku vo výške 5200 m, kde sa pripravíme na pokus o vrchol. V závislosti od poveternostných podmienok môžeme počkať deň. Výstup začína okolo polnoci a predpokladaný návrat do BC je medzi 13 – 17 popoludní. 

Po návrate do dedinky Chhukhung nás vyzdvihne heli a za pár okamihov nás dostane na slávne letisko Lukla, odkiaľ odletíme podľa vyťaženosti Káthmandského letiska do Káthmandú alebo do mestečka Rameschap a do Káthmandú nás dovezie jeep alebo bus.

Výstup na Island Peak patrí medzi stredne náročné až náročnejšie akcie. Deň výstupu na vrchol nám dá skutočne zabrať, použijeme aj istenie na fixných lanách, ktoré nás dovedú k záverečnému hrebienku a neveľkému vrcholu. Nachádzame sa už vo vysokej nadmorskej výške, môžu sa objaviť prvé príznaky výškovej choroby, nechutenstvo, alebo ďalšie komplikácie spojené s týmto prostredím. Využijeme všetky skúsenosti z výšok, aby sme tieto riziká eliminovali, bezpečnosť musí byť vždy prvoradá.

Možnosti ubytovania na tomto treku sú pomerne dobré. Údolie Solo Klumbu disponuje na na nepálske pomery vysoko rozvinutú turistickú imfraštruktúrou. Ubytovanie je v priebehu treku v turistických lodgiach vyššieho nepálskeho štandardu a finálna noc pred výstupom v stanoch, ktoré nám spolu s jedlom, pitím a ďalším equipmentom ako laná, mačky, úväzy alebo prilby zabezpečí nepálsky partner, takže nemusíme so sebou nosiť celú výbavu.

Ubytovanie v Káthmandú je v hoteli európskeho štandardu. Celý trek a výstup (odlet/prílet) je v trvaní 15 dní, a podnikneme ho v spoločnosti slovenského himalájistu Michala Gabriža. Takisto nás bude sprevádzať povinný miestny guide a výškový profi nepálsky šerpský guide. Je možnosť doobjednať miestneho nosiča. Treková skupina je obmedzená max. počtom 9 ľudí.  

Po expedícii je možnosť stráviť pár dní oddychom a safari v Národnom Parku Chitwan.

Cena zahŕňa
Cena nezahŕňa

- letenku do max. ceny 800 Eur, v prípade vyššej ceny + doplatok
- všetky potrebné transfery, letenka KTM- Lukla - KTM, let vrtulníkom Chhukung - Lukla
- všetky potrebné povolenia a ich vybavenie (Sagarmatha park fee, IP climbing permit)
- climbing equipment (úväzy, prilba, cepín, lano, mačky, jumar)
- slovenský sprievodca UIMLA (Michal)
- nepálsky sprievodca (povinné)
- ubytovanie v Kathmandú v hoteli európskeho štandardu s raňajkami
- ubytovanie počas treku (lodge / tea house)
- použitie satelitného prístroja v prípade nutného riešenia zdravotných kopmplikácií

- strava / nápoje v Kathmandu (okrem raňajok)
- strava / nápoje v priebehu treku 
- sprchu na treku
- tipy pre staff (miestny guide)
- použitie satelitného prístroja (thuraya) na súkromné účely
- poistenie (alpenverein)
- víza do Nepálu (50 USD)

Upozornenie

Trek sa uskutoční pri vhodnej covidovej situácii a naplnení minimálneho počtu 6 účastníkov, maximálny počet účastníkov je 9.

Pre Nepál je vhodné byť zaočkovaný proti Hepatitíde A a B, tetanu a týfu.

tešíme sa na vás!

Mišo & Miro

Prihláška na trek

    Thank you! Your message has been sent.
    Unable to send your message. Please fix errors then try again.