Výbava na trek
Oblečenie - základný princíp
Najzákladnejším princípom je cibuľové vrstvenie oblečenia. Základná vrstva, stredná, zateplenie a prípadný ‘shield’. Hlavnou výhodou je, že môžeme ubrať a pridávať jednotlivé vrstvy a upravovať tak našu termoreguláciu, ktorú máme každy trochu odlišnú.
Spodná vrstva
Spodná vrstva má hlavnú funkciu - odvádza vlhkosť od tela. Mala by byť preto priliehavá a elastická. V zásade existujú dve možnosti - syntetické materiály alebo vlna - merino. Tu musím jednoznačne doporučiť ako materál merino. Jednak pre jeho výborné vlastnosti (hreje aj mokré, v teple chladí), ale predovšetkým má jednu skvelú vlastnosť, ktorú ocenia hlavne vaši parťáci na treku - začne smrdieť až po dlhšom čase, čo je na 2-3 týždňovom treku s obmedzeným množstvom nesených vecí a občas sporej hygieny výhoda k nezaplateniu. Buďte obľúbeným parťákom, noste merino!
Stredná vrstva
Stredná vrstva spĺňa termoizolačné funkcie. Máme na výber niekoľko možností. Osobne rád používam klasickú fliesovú bundu strednej hrúbky. Je pomerne hrejivá a pritom priedušná. Na treku je často pekné počasie, ale pritom chladno - ideálne na strednú vrstvu tohto typu. Takisto spľňa funkciu ochrany pred UV žiarením, ktoré sa stáva nebezpečným úmerne so stúpajúcou nadmorskou výškou.
Shell / Shield
Ako už napovedá názov, vrchná, izolačná bunda s dobrou membránou ako Gore alebo E-vent by mala byť v každom batohu horala alebo trekera. V prípade nečakanej prehánky, ale najmä vetra ťažko nájdeme lepší kus oblečenia.
Perie
Výbornou vecou na himalájskych trekoch je páperová bunda. V horách je zima suchá, takže nám perie nejak zvlášť nevlhne a dlho vydrží v rovnakej kvalite. Používam ju hlavne na posedenie po túre, ked sa nehýbem a je už v tieni pomerne zima. Hlavne vo vyšších polohách je citeľne zimšie rádovo v sekundách po západe slnka. Takisto dobre poslúži v spacáku pri studenších nociach pri prechode výškových sediel, alebo ako vankúš pod hlavou v spacáku, alebo pri rannej kávičke vonku na teraske. Osobne preferujem hrubšie bundy, nijak extra zvlášť nevážia a teplotný komfort je veľkou devízou.
Ponožky
Vec na ktorej sa veľmi neoplatí šetriť. Nevhodné ponožky vedia narobiť nepekné otlaky a môžu premeniť vysnený trek na celkom slušné galeje. Osobne sa mi najlepšie osvedčili ponožky s kombináciou merina a umelých vlákien. Nepotí sa v tom toľko noha, dobre sedia a ideálne odvádzajú pot. Najvhodnejšia je ponožka s hrubším profilom v častiach, kde môže dôjsť k oderom nohy (nárt, päta, prsty) a zbytok tenší pre lepšie odvádzanie potu. Troje ponožky rôznej hrúbky sú na trek zväčsa plne postačujúce. Hlavne v noci je fajn mať nohy v teple.
Topánky
Pri treku v Nepále zažijeme najrôznejšie druhy terénu. Lesné chodníky, skalu, ale nie je výnimkou ani sneh. Ideálnym sa z tohto pohľadu javia vyššie turistické topánky, s nie úplne tvrdou podrážkou a dobrou odolnosťou voči premoknutiu. Ako materál sa mi osvedčila koža alebo membrána E-vent. Všeobecne platí čím menej švov, tým menej možností na rozpad topánky. Osobne mám najlepšie skúsenosti s mäkkučkou topánkou Hoka One One, hlavne čo sa týka pohodlia chôdze a šetrenia kĺbov pri celodennom pochode po kameňoch s batohom. Smutné je to však s výdržou tejto topánky, hlavne čo sa týka podrážky. Ak vám nevadí dať 230 Eur za topánky na jeden trek, je to skvelá voľba. Ak vám však vyhovuje tvrdá pohora a ste na ňu zvyknutí, rozhodne vás nebudem presviedčať, je to veľmi idividuálna vec. Pre prechody snehových sediel sú veľmi vhodné retiazkové mačky, tzv. nesmeky, vážia málo a spravia kus dobrej práce. V prípade vážnejšej akcie v Nepále, napríklad výstup na Mera peak sa už dostávame do inej kategórie topánok, o tom však inokedy.
Nohavice
Tu by som nevidel žiadnu veľkú vedu. Stačia klasické, nie príliš tenké ani nie zbytocne hrubé modely. Turistické nohavice by v ideálnom prípade mali byť vystužené v kolenách a na zadku, poprípade na vnútornej strane kotníkov a mali by mať zvýšený pás. Zároveň je vhodné, ak na spodnom okraji majú možnosť stiahnutia - či už suchými zipsom, šnúrkou alebo elastickou gumičkou. Takýmto spôsobom zabránime podfúknutiu a preniknutiu nečistôt zospodu, niektoré časti trekov bývajú pomerne prašné. Pre prechod snehových polí a sediel, poprípade v čase dažďa je dobré zvážiť snehové návleky. Neodporúčal by som krátke nohavice, a to hlavne kôli slnku vo vyšších nadmorských výškach a tiež kôli hmyzu.
Pokrývka hlavy, okuliare, rukavice
Veľmi vhodná až nutná vec je pokrývka hlavy. Pre denné pochody sa rozhodne treba chrániť pred slnkom, je už na vás, či si vezmete klobúčik alebo šiltovku obľúbeného týmu konského póla. Vo vyšších výškach a na noc do spacáku sa oplatí teplá zimná čiapka. Výborné sú miestne 'ušianky' z jačej vlny, stoja pár korún a navyše poslúžia ako suvenýr. Na treku sa určite uživí šatka (buffka), ako ochrana proti prachu, či slnku.
Veľmi dôležitou časťou výbavy sú kvalitné slnečné okuliare. Opäť by som nedoporučoval šetriť a zadovážiť si kvalitné ľadovcové okuliare s faktorom 3. Osobne doporučujem také, ktoré vám budú dobre sedieť a nebudú bokami prepúšťať príliš veľa svetla. Frajerské okuliarky leteckého typu vám tu príliš dobre neposlúžia.
Rukavice si zvyknem brať dvoje, jedny trenké na bežný trekový deň, jedny trochu hrubšie pre prípad zimného dňa (prechod sedla). Dobrou vychytávkou, už celkom bežnou je aktívny prst pre fotenie mobilom. Inak na rukavice nie sú žiadne špeciálne požiadavky.
Batoh
Najskôr by bolo dobré si povedať, aká veľkosť batohu je pre trekera ideálna. Osobne som za rozumnú váhu okolo 10 - 12 kg. Nevidím zmysel v ťahaní obrovského báglu, ale možnože sú trekkeri, ktorí to majú takto radi. Ja beriem iba to najnutnejsie, na treku toho človek zas tak veľa nepotrebuje, takže optimálna veľkosť je okolo 45 - 50 litrov. Prípadne ak si myslíte, že naozaj potrebujete tých 20 kilo, doporučil by som zvážiť nosiča, ktorý pôjde s nami a prepotrebný náklad vám rád odnesie.
Osobne doporučujem batohy od firmy Osprey, ktoré sú nedostižné v pohodlí nosenia. Overenou klasikou sú batohy od Deutera. Taktiež mám na treku rád batohy od švédskej firmy Klattermussen, ale tu už sme cenovo v tých horných hraniciach. Často je to ako vám batoh sedí dôležitejšie ako finálna váha. Veľmi dobré býva si batoh v predajni pekne naložiť a chvíľu sa s ním poprechádzať, uvidíte či vám sedí a či vám chrbtový systém vyhovuje.
Spacák
Opäť veľmi individuálna vec. Osobne si myslím, že bežnému človeku stačí spacák s komfortom okolo -5 stupňov celzia. Príliš teplé a objemné spacáky sú v priebehu treku skôr na oštaru, než že by ich človek naplno využil. Pri jednej noci pred prechodom sedla sa dá vydržať s prioblečením páperky, poprípade fľaška s teplou vodou k nohám do spacáku. Čo sa týka materiálu, tu by som ostal pri perí. Je ľahšie a má lepšie výhrevné vlastnosti ako umelé materiály.
Neodevné doplnky
Príručná lekárnička s bežným vybavením, naviac hádam lieky proti hnačke, čierne uhlie, brufen, dezinfekcia, náplaste (compeed sú super). Ďalej powerbank, krém proti UV (50), balzam na pery, čelovka (petzl tikka alebo podobná, netreba nejaký extra špeciálny výkon), osobná hygiena, vlhčené obrúsky, fľaša na tekutiny (nalgenka), skladacie trekové paličky (hociaké).
Nákupy v Káthmándu
Káthmándu a špeciálne jeho večne živé srdce - Thamel je plný obchodíkov s trekovou výbavou rôznej ceny i kvality za ozaj mimoriadne priaznivé ceny. Dá sa tu kúpiť naozaj všetko. Nájdeme tu aj oficiálne shopy známych značiek, kde sa ceny pohybujú v reláciách okolo 20% nižších ako u nás v Európe. Na jeden trek sa však dajú zakúpť miestne napodobeniny - jeden trek vydržia a ušetríte 🙂
A na koniec, hádam to najdôležitejšie - dobrá nálada, dobrodružného ducha a chuť s nami objavovať! Ak som na niečo zásadné zabudol, dajte mi prosím vedieť 🙂
Mišo Gabriž