Trekking v Nepále
Pár faktov na úvod
Nepálska federatívna demokratická republika sa nachádza na subindickom kontinente. Na severe ju mohutný hrebeň Himalájí oddeľuje od Tibetu (aktuálne Číny) a na juhu pretekajú úrodné ryžové políčka kraja Terrai do kontinentálnej Indie. Nepál má rozlohu asi ako bývalé Československo a na jeho území žije zhruba 30 miliónov obyvateľov. Prevládajúcim náboženstvom je hinduizmus (cca 81%), buddhizmus (cca 9%), islam (cca 4%) a kresťansvo. Obe hlavné náboženstvá žijú vedľa seba s veľkou toleranciou a bez akýchkoľvek problémov. Úradným jazykom je nepálština, podobná hindštine, hlavným mestom Káthmandú (cca 3 mil. obyvateľov).
Nepál je mimoriadne bezpečná krajina, ako turistovi vám v podstate vôbec nič nehrozí, za predpokladu základného slušného správania sa k domácim obyvateľom. Víza sa dajú bežne kúpiť po prílete na letisku v Káthmandú a ich cena je 50 USD (30 dní). Menou je nepálska rupia. Časové pásmo - posun oproti Bratislave je +3:45 (+15 minút oproti indickému Dilí).
Po prílete do krajiny v čase návštevy Káthmandú sa budeme prevažne zdržiavať v známej štvrti Thamel, plnej nespočetných obchodíkov, hotelíkov, kaviarní a reštaurácií. Pobyt v tejto pulzujúcej štvrti rozhodne nie je nepríjemný, v pešom dosahu sú niektoré hlavné pamiatky mesta, ako Durbar square alebo Swayambunath (Monkey temple).
Konečne na trek!
Po vybavení úradných papierovačiek a posledných nákupoch (o výbave a nákupoch pojednáme v osobitnom článku, je to širšia téma) sa vydávame konečne do hôr. V nepále je množstvo trekov veľmi rôznej obtiažnosti a s rôznym prístupom na začiatok treku. V zásade môžeme letieť vnútroštátnym letom, alebo sa priblížiť busom, poprípade nejakým terénnym autom. Železnice v Nepále neexistujú.
Ono aj pri ceste terénnym autom na nás môže čakať nejedno prekvapenie. Cesty sú napospol nevalnej kvality, sú v náročnom a strmom teréne a trpia častými zosuvmi pôdy, o ktoré po dvoch monzúnových obdobiach v roku nie je núdza. Niekedy treba čakať na rýchlu opravu a inokedy zase preniesť seba aj náklad cez prekážku a pokračovať peši, poprípade dopravou z druhej strany.
Trekový deň
Ubytovanie na treku je spravidla v malých hotelíkoch, alebo tea housoch zvaných lodge. Prevádzkujú ich domáci a ich súčasťou býva reštaurácia. Výber jedál je pomerne pestrý, v nížinných častiach treku býva k dispozícii aj mäso, vo vyšších poväčšine vegetariánska strava. Národný jedlom je Dhal Bath, ten nájdete v podstate úplne všade. Jedná sa o nekonečné variácie ryže, zemiakov, šošovicovej polievky a podľa možnosti domácich aj zelenina. Dalšími obľúbenými položkami menu bývajú polievky, cestoviny a nezriedka aj viac - menej vydarená nepálska pizza. Spanie je prevažne vo vlastných spacákoch, ale pokiaľ nie sme na kraji zimnej sezóny, nemusíme to s tepelnými kvalitami spacáku nejak extra preháňať, teploty v noci zväčša neklesajú pod bod mrazu.
Na treku sa vstáva skoro. Okolo 6 býva budíček a raňajky, rôzne kaše alebo vajíčka s nekysnutými plackami chapati, káva alebo čaj. V priebehu dňa je poväčšine viacero možností sa zastaviť v dedinkách alebo samotách a občerstviť sa polievkou alebo nápojmi, od rôznych čajov až po populárnu coca-colu alebo chutné nepálske pivo. Zásoby sa do dedín prevažne vynášajú nosičmi, takže čakajte, že ceny budú s pribúdajúcou nadmorskou výškou stúpať. Voda na trekoch vo vlastnom záujme nie je pitná, pijú sa buď čaje alebo balená ‘mineral water’, čo je však v skutočnosti skôr destilovaná voda a vrelo doporučujem ju obohatiť napríklad o vitamínový alebo minerálny šumák. Trekový deň končí spravidla popoludní, okolo 15-16 hodiny v cieľovej dedine, kde sa opäť ubytujeme u domácich. Izby sú prevažne dvojlôžkové, bez valného komfortu. Elektrina býva k dispozícii v reštauračnej časti alebo u domácich. Môžu si za nabitie účtovať symbolický opoplatok, to isté platí o sprche. V niektorých miestach je dostupný aj nie príliš rýchly a občas nefungujúci internet.
What to watch out for
On the trek, we are not at risk from animals, with a few exceptions in certain regions where yaks are used as transport (e.g., Everest). Here, you should be cautious and stand aside when a caravan is passing on the slope above the trail, definitely not on the side near the valley. A yak could accidentally push you into the valley. There are also many stray dogs in Nepal, but they mostly ignore you and are not accustomed to much interaction with people. It is therefore not advisable to provoke them unnecessarily.
The local people in the mountainous regions are very kind, smiling, and helpful. These areas are predominantly Buddhist, home to ethnic groups such as Tibetans, Sherpas, and Gurungs. It’s definitely appropriate to return a smile and greet them with a friendly "Namaste" or, in Tibetan areas, "Tashi Delek." Similarly, in the cities, you don’t need to fear anything; foreigners are welcomed and respected by the Nepali people, who will approach you in a friendly and accommodating manner.
What we need to be particularly cautious of during the trek is altitude sickness. I write about it in more detail in a separate article, but one thing that will definitely benefit you on the trek is to drink plenty of fluids (non-alcoholic, of course). Alcohol acts as a toxin in the body and unnecessarily slows down your body's ability to acclimatize to the altitude. Also, avoid ascending too quickly; a trek is not a race. The golden rule on a trek is the Sherpa saying "bistare, bistare" (slowly, slowly).
In case of any health complications like headaches, swelling of limbs, or difficulty breathing, you should immediately inform the group leader, who will assess the situation and decide on the next steps. I don’t want to cause unnecessary alarm, but neglecting altitude sickness and masking symptoms with medication can have serious consequences.
Another thing not to underestimate is vaccinations.
On the trek, we’ll be in various places, and not everywhere maintains the highest standards of hygiene. After all, we’re in the mountains of Asia. It’s definitely worth getting vaccinated against Hepatitis A and B, and it wouldn’t hurt to refresh your Tetanus vaccine, or even consider getting a Typhoid vaccine. After all, we might find some other "souvenirs" to take home!
Insurance, rescue
Although Nepal is a very safe country, we must not forget that we are moving through mountainous terrain, which carries certain risks. In Nepal, it is extremely advisable to have insurance, and I personally recommend something like Alpenverein. It covers all costs for potential rescues and medical care worldwide up to 6000 meters above sea level. Nepal has a relatively developed air rescue service, although it’s not quite like mountain rescue services as we know them, but more like commercial helicopter companies, which are happy to charge insurance companies significant amounts. However, if the weather is good, they will fly to your aid without problems. Medical care in Kathmandu for foreigners is of very high quality.
Finally, our guides have professional international mountain training, which includes first aid in the mountains, emergency evacuation, navigation, and many other skills.
Trekking in Nepal is, in any case, an unforgettable experience, whether you are a mountain lover, an enthusiast of interesting cultures, or a follower of Eastern philosophies. We would be happy to accompany you on this lifetime adventure.
Michal Gabriž.