Ladakh - Markha trek, UT Kangri

Donedávna samostatné buddhistické kráľovstvo na rozmedzí Himalájí a Karákoramu, na najsevernejšom cípe Indie. Krajina podobná Hornému Mustangu. Trek malebným údolím Markha zakončíme výstupom na superľahkú 6tisícovku UT Kangri (6070 mnm).

náročnosť: 7 / 10
termín: 16. 6. 2025 - 30. 6. 2025
sprevádza: Michal 

Cena treku: Xijak vyrazn XXX Eur

Itinerár treku

Deň 1 – Let do Delhi  
Deň 2 – Let do Lehu   
Deň 3 - aklimatizačný deň, prehliadka kláštorov v okolí
Deň 4 - Jeep do Kaya (3300 m) trek do Sara (3600 m) cca 15 km
Deň 5 - trek do Markha (3600 mnm)
Deň 6 - Trek do Hangkar (4000 mnm)
Deň 7 - Trek do Tachungtse (4250 mnm)
Deň 8 - trek do Nemaling (4800 mnm) 
Deň 9 - prechod sedla Konmaru La (5260 mnm) zostup do Chogdo, jeep do Lehu
Deň 10 - rest day Leh
Deň 11 -  Jeep pod UT Kangri Basecamp, trek do BC (cca 3h)
Deň 12 -  Výstup na UT Kangri, návrat do Leh
Deň 13 -  rezervný deň
Deň 14 - Odlet domov

Údolie Markha sa nachádza vo vyprahnutej horskej púšti Ladakhu, a je tvorené úžasným údolím rieky v národnom parku Hemis. Trek cez údolie Markha je veľmi malebný a pomerne odľahlý.

Jedná sa o kempovací trek, so stanmi, poľnou kuchyňou, koňmi, a všetkým, čo k trekkingu v odľahlom Ladakhu budeme potrebovať.
Trek kopíruje rieku, momentálne je po dedinku Markha priechodný aj pre jeepy. Náš chodník pôjde sčasti cestou, sčasti pôvodnými chodníkmi. V závere prejdeme cez sedlo Kongmaru La vo výške 5200 mnm. Trasa ponúka vynikajúce výhľady na Mt. Kang Yatse (6 400 mnm). Pozdĺž cesty sú tiež neuveriteľné skalnaté kaňony, ako aj množstvo voľne žijúcich živočíchov.

Najčarovnejšími na tohto treku sú však krásne dedinky v údolí Markha. Skromné ​​hlinené domy uprostred sviežich zelených polí s veľkolepými výhľadmi uprostred pustých hôr Ladakhu. V týchto dedinách sa darí tibetskej kultúre s tradičnými zdobenými kuchyňami a budhistickými modlitebnými vlajkami.

Po prejdení sedla Konmaru La a zostupe do dedinky Chogdo nás vyzdvinú jeepy, ktoré nás za dve hodinky vrátia do civilizácie centra oblasti - Lehu. Po jednodennom odpočinku nás čaká výzva - presunieme sa opäť jeepmi pod šesťtisícový kopec UT Kangri. Himaláj v tejto oblasti svojím charakterom pripomína Nízke, alebo Západné Tatry. Výstup na UT Kangri je techniky úplne nenáročný, bez ľadovcov, trhlín, či potreby zaisťovania sa. Technicky pripomína výstup na Baranec. Obvyklé trvanie celého výstupu je 5 - 6 hodín. Po zostupe do BC si odýchneme a zostúpime k ceste, odkiaľ nás vezmú jeepy naspäť do Lehu.

Takisto je možné výstup na UT Kangri nahradiť kultúrnym programom v Ladackom údolí. (kláštory, fakultatívne výlety, poprípade oddych)

Tento trek je v mnohých ohľadoch porovnateľný s trekkingom v Tibete, alebo Hornom Mustangu, keďže je geograficky aj kultúrne súčasťou Tibetu.

Ladakh ponúka neuveriteľné množstvo všadeprítomných buddhistických kláštorov. Mnohé z nich pripomínajú hrady na svojich vysokých skalných útesoch.

Ubytovanie na tomto treku je v stanoch po dvoch osobách, vlastný spacák je potrebný. Súčasťou skupiny bude aj spoločenský stan, stôl, stoličky, kuchynský stan, strava a pitie na treku. Kempovací equipment nám ponesú koníky.

Samotný trek nie je nijak náročný, ale nachádza sa vo vysokej nadmorskej výške - 3400 - 5200 mnm. Denné prevýšenia sú mierne.  Počasie býva v júni teplé a pomerne stále. 

Ubytovanie v Lehu je v hoteli európskeho štandardu. Celý trek a výstup (odlet/prílet) je v trvaní 15 dní, a podnikneme ho v spoločnosti slovenského himalájistu Michala Gabriža. Takisto nás bude sprevádzať miestny guide, kuchár a ďalší potrebný personál. Treková skupina je obmedzená max. počtom 10 ľudí. 

Fotografie z našich trekov Markha valley, UT Kangri

nasajte atmosféru našich trekov

Viac foto
Cena zahŕňa
Cena nezahŕňa

- Letenku do Delhi do max. ceny 800 Eur, v prípade vyššej ceny + doplatok
- Všetky potrebné transfery, letenka Delhi - Leh - Delhi
- Všetky jazdy jeepom v Ladakhu
- Všetky potrebné povolenia a ich vybavenie 
- Slovenský sprievodca UIMLA (Michal)
- domáci sprievodca, kuchár, kone, obslužný personál
- strava a pitie na treku
- ubytovanie v Delhi a Lehu v hoteli európskeho štandardu s raňajkami
- ubytovanie počas treku (stany)
- použitie satelitného prístroja v prípade nutného riešenia zdravotných kopmplikácií

- strava / nápoje v Lehu a Delhi (okrem raňajok)
- sprchu na treku
- tipy pre miestny staff 
- použitie satelitného prístroja (thuraya) na súkromné účely
- poistenie
- víza do Indie
- vstupy do pamiatok

Upozornenie

Trek sa uskutoční pri vhodnej covidovej situácii a naplnení minimálneho počtu 5 účastníkov, maximálny počet účastníkov je 10.

Pre Ladakh je vhodné byť zaočkovaný proti Hepatitíde A a B, tetanu a týfu.

tešíme sa na vás!

Mišo & Miro

Prihláška na trek

    Thank you! Your message has been sent.
    Unable to send your message. Please fix errors then try again.