Kilimanjaro

Najvyššia hora Afriky s výškou 5895 mnm, súčasť 7 summits - najvyšších štítov všetkých kontinentov. Sen a horská výzva pre mnohých ambicióznych turistov.

náročnosť:  8/10  
termín: 24. 11. - 3. 12. 2023
sprevádza: Miro 
Zájazd zabezpečuje CK Avalanche.sk

Cena treku: 2 900 Eur

Itinerár treku

Deň 1 - Odlet z Viedne na lletisko Kilimanjaro 
Deň 2 - Prílet a transfer na hotel v Arushi (Moshi) 
Deň 3 - Mandara Hut (2700 mnm) 
Deň 4 - Horombo Hut (3720 mnm)  
Deň 5 - ​Horombo Hut, akliatizačný deň (3720 mnm)  
Deň 6 - Kibo Hut (4705 mnm) 
Deň 7 - Uhuru Peak (5895 mnm)
Deň 8 - Návrat do Arusha (Moshi)
Deň 9 - Transfer na letisko, odlet domov
Deň 10 - Prílet do Viedne

Deň 1 (piatok): Odlet z Viedne na letisko Kilimanjaro

Deň 2: Prílet a transfer na hotel v Arushi ( resp.Moshi ). Voľný program

Deň 3: MANDARA HUT ( 2700m ) Trasa asi na 2 hodiny cez úpätie Kilimandžára do Marangu (1 372 m), ktoré sa nachádza na juhovýchodnej strane hory. Počas cesty sa nám otvára viacero výhľadov na vrchol. Pri vstupnej bráne do národného parku sa stretneme s našími nosičmi a vybavíme formality na vstup do parku. Od brány je to na Mandara Hut asi štyri až päť hodín chôdze cez kávové plantáže a hustý dažďový prales. Les sa hemží pestrofarebným vtáctvom, kolobusmi a inými druhmi opíc. Flóra zahŕňa početné machy, lišajníky a kvety ako aj jemné orchidei. Ak je obloha jasná, otvorí sa nám pekný výhľad na mesto Moshi ležiace na okraji planiny hlboko pod ním. Prenocovanie Mandara Hut raňajky, obed a večera

Deň 4: HOROMBO HUT (3,720m) Náš druhý deň na horách začína strmým stúpaním cez posledný pás dažďového pralesa, ktorý však čoskoro ustúpi zvlnenej alpskej lúke posiatej obrovským vresom. Akonáhle opustíme lesný baldachýn, rovno pred nimi ležia dvojité vrcholy Kilimandžára – zasnežené Kibo a skalnaté Mawenzi, ktoré dominujú panoráme. Ďalej prekročíme zónu otvoreného vresoviska so zakrpatenou vegetáciou, kým sa vynoríme na bezútešné vresoviská. Nastúpame približne 1 000 m nadmorskej výšky a naša trasa môže trvať päť až sedem hodín. Večer zostanete v Horombo Huts – ďalšej zbierke budov podobného štýlu ako v Mandare. Prenocovanie v Horombo Hut raňajky, obed a večera

Deň 5: HOROMBO HUT Tento deň nám poskytne príležitosť postupne sa aklimatizovať na nadmorskú výšku. Štatistiky uvádzajú, že takýto aklimatizačný deň efektívne zdvojnásobuje šancu dostať sa na vrchol. V okolí chaty si môžeme urobiť niekoľko prechádzok – z ktorých najobľúbenejšia je na úpätie Mawenzi Peak, východný vrchol Kili. Táto prechádzka trvá štyri až päť hodín (cesta tam a späť) a dostaneme sa do nadmorskej výšky 4 600 m a vrátime sa späť na chatu. Prenocovanie v Horombo Hut raňajky, obed a večera.

Deň 6: KIBO HUT (4,705m) Krajina sa postupne stáva skalnatejšou a členitejšou. V riedkych vresoviskách sa objavujú sedliaky a lobelky. Dnešná cesta na Kibo bude opäť trvať päť až sedem hodín. Prejdeme cez ostrú, takmer mesačnú krajinu do sedla širokej tundrovej púšte medzi dvoma vrcholmi Mawenzi a Kibo. Odtiaľto sa nám naskytne fantastický výhľad na horný svah hory pred príchodom do Kibo Hut (4 705 m).Dnes večer sa pripravíme na nasledujúci deň – výstup na vrchol – THE SUMMIT – pozbierame všetku svoju energiu, aby sme sa dostali na vrchol. V túto noc ideme skoro do postelí, výstup začíname už tesne po polnoci.
Prenocovanie v Kibo Hut raňajky, obed a večera

Deň 7: UHURU PEAK (5,895m) Čaká nás dlhý a náročný deň. Sprievodcovia nás zobudia krátko po polnoci a vydáme sa v mraze za tmy a svetla z čeľoviek, kľukatým smerom hore dlhým sutinovým svahom. V túto dennú dobu je sutina ešte zamrznutá – čo uľahčuje chôdzu. Asi po dvoch hodinách by sme sa mali dostať k jaskyni Hansa Meyera ( pomenovanej po nemeckom geológovi, ktorý prvý v roku 1889 úspešne vystúpil na vrchol UHURU Peak ), kde našiel pozostatky zamrznutého leoparda. Gradient je strmší a po troch hodinách (toto je najťažší úsek výstupu) by sme mali dosiahnuť okraj krátera v Johanne’s Notch. Odtiaľto je to kratšia cesta na Gillman’s Point (5 685 m) ešte pred úsvitom. Vašou odmenou je východ slnka vychádzajúceho nad ľadovými poliami a skalnatými vrcholkami Mawenzi. Ešte niekoľko hodín pozdĺž okraja krátera a dostaneme sa na vrchol Uhuru (Sloboda) (5 895 m). Zostup trvá 3 hodiny a vedie po trase späť okolo chaty Kibo do chaty Horombo, kde si zaslúžene oddýchneme.
Prenocovanie v Horombo Hut raňajky, obed a večera

Deň 8: Návrat do ARUSHA ( Moshi )Cestou späť na druhý deň schádzame cez alpskú lúku, popri chate Mandara Hut cez dažďový prales k bráne Marangu, kde nastúpime do vozidla a vydáme sa späť do Arushy ( Moshi ) na ubytovanie.

Deň 9: Transfer na letisko, odlet domov
V tento deň sa presunieme na letisko a odletíme domov.

Deň 10 (nedeľa): Prílet do Viedne

Cena zahŕňa
Cena nezahŕňa

- Letenku do max. ceny 800 Eur, v prípade vyššej ceny + doplatok
- Všetky potrebné transfery
- Stravu a nápoje v priebehu treku
- Všetky potrebné povolenia a ich vybavenie 
- Slovenský sprievodca UIMLA 
- africký sprievodca (povinné)
- ubytovanie počas výstupu

- tipy pre staff (miestny guide)
- poistenie (alpenverein)
- víza do Tanzánie (50 USD)

Upozornenie

Trek sa uskutoční pri vhodnej covidovej situácii a naplnení minimálneho počtu 5 účastníkov, maximálny počet účastníkov je 8.

Pre Tanzániu je vhodné byť zaočkovaný proti Hepatitíde A a B, tetanu a týfu.

tešíme sa na vás!

Mišo & Miro

Prihláška na trek

    Thank you! Your message has been sent.
    Unable to send your message. Please fix errors then try again.