K2 basecamp trek

Jeden z top svetových trekov. Prenádherný Karákoram a slávny ľadovec Baltoro. 

náročnosť: 6 / 10
termín: 15. 7. - 5. 8. 2023 
uzávierka kôli vízam 10 jún 2023
sprevádza Michal

Cena treku: 3 490 Eur

Itinerár treku

Deň 1: Prílet do Islamabádu, transfer na hotel, alt. obhliadka Fasal Mosque
Deň 2: Minibus z Islamabadu do Chillasu cez Karakoram Highway (12 hodín)
Deň 3: Minibus Chillas - Skardu, zastávka Nanga Parbat view (8 hodín)  
Deň 4: Rest v Skardu, kontrola vybavenia, vybavovačky na úradoch 
Deň 5: Jeep do Askole, camping (3000 mnm, 6 - 8 hodín)
Deň 6: Askole - Johla, camp (3300 mnm, 6 - 8 hodín) 
Deň 7: Johla - Paiju, camp (3425 mnm, 6 - 7 hodín) 
Deň 8: Rest day v Paiju.
Deň 9: Paiju - Urdukas, camp (4050m, 8 - 9 hodín) 
Day 10: Urdukas - Goro II, camp (4380m, camp 5 - 7 hodín) 
Day 11: Goro II - Concordia (4650m, 4 - 5 hodín)
Day 12: Concordia - K2 base camp (5000m, 7 - 8 hodín)
Day 13: K2 base camp - Ali camp (4800m): 9 - 10 hodín 
Day 14: Ali Camp - Gondonngoro La (5580mnm), zostup do Kyuspang, hotel 
Day 15: Kyuspang - Saicho, camp
Day 16: Saicho - Hushe, camp
Day 17: Jeep Hushe - Skardu, hotel
Day 18: flight Skardu - Islamabad
Day 19: Rest/reserve day Islamabad
Day 20: transfer na letisko, odlet

Absolútny klenot v horskom trekkingu. Nachádza sa v severopakistanskom Kašmíre, v oblasti zvanej Baltistan. Tento trek vedie do základného tábora druhej najvyššej hory planéty, hory hôr - K2. V bezprostrednom okolí sa tiež nachádzajú ďalšie tri osemtisícové vrcholy - Broad Peak, Gasherbrum I a Gasherbrum II. Samotnou K2 vedie hranica s Tibetom (momentálne Čína) a neďaleko je hranica s Indiou. Z tohto dôvodu je v oblasti prítomná armáda, ktorá monitoruje pohyb v krajine. Pre nás to znamená pomerne vysokú bezpečnosť. Celý trek je v stanoch s miestnym stuffom a kompletným kempovacím vybavením vrátane jedálenského stanu, stola a stoličiek

Dobrodružstvo začína príletom do Islamabádu a následným transferom po slávnej Karákoram highway popri posvatnej rieke Indus do 'metropoly’ Baltistanu - Skardu. Tu nás čaká posledná posteľ a možnosť dokúpiť drobnosti na trek. Skardu je východzím bodom takmer všetkých karákoramských expedícií. Nečakajme tu však milú útulnosť šerpských mestečiek s kaviarničkami a všadeprítomnými obchodíkmi. Domáci obyvatelia sú však napospol milí a priateľskí.  

Zo Skardu nás čaká niekoľkohodinový presun krásnymi staručkými landcruisermi do poslednej oázy civilizácie - dedinky menom Askole. Už samotná cesta do Askole by vydala za ucelené dobrodružstvo. Budeme neraz obdivovať šoférske umenie domácich a vytrvalosť landcruiserov.
V Askole sa stretneme s našim stuffom, prebalíme vybavenie a proviant, prespíme v kempe v stanoch pri dedine a ďalší deň vyrazíme s karavánou do divočiny. 

Prvé dva dni trek vedie prašným a kamenistým údolím rieky Braldo. Táboriť budeme v stanoch v malých zelených oázach pri rieke. Variť nám bude šikovný kuchár so svojim pomocníkom, a celý kempingový equipment pôjde s nami. Každé ráno a večer budeme mať pohodlie veľkých jedálenských stanov vrátane stolov a stoličiek. Druhý deň treku sa nám začnú ukazovať ukazovať slávne dominanty začiatku údolia, ako Uli Biaho, Trango Towers alebo Nameless Tower. Tretí deň treku už vstúpime na samotný ľadovec Baltoro a budeme stúpať jeho suťou k tretiemu táboru menom Urdukas naproti vežiam Great Tranga

V závere doliny na nás bude čakať masív Gasherbrumov a jeho dominta (aspon z našej perspektívy) - takmer 8tisícový Gasherbrum IV. Štvrtý deň sa utáboríme na mieste zvanom Goro II, pod 4 kilometre vysokou stenou Masherbrumu (takmer 8 tisíc metrov), ktorému britskí kartografi dali meno K1. Piaty deň už budeme obdivovať výhľady na Broad Peak a predovšetkým na krásnu K2 na známom mieste zvanom Concordia, kde sa stretáva niekoľko ľadovcov. Další deň dosiahneme základný tábor pod K2 na ľadovci Godwyn - Austen, kde strávime noc. V základnom tábore stretneme nepochybne horolezcov aj komerčných klientov so svojimi profi šerpami. 

Další deň nás caká návrat na Concordiu a presun do Ali campu pod sedlom Gondongoro La. Tu budeme vstávať veľmi skoro pretože nás čaká dlhý deň. Obídeme masív Chogolisy a prekročíme sedlo vo výške 5585 mnm do doliny Hushe. Sedlo je väčšinou vysnežené, takže budeme potrebovať mačky. Cestou sa pokocháme výhľadmi na jeden z najkrajších vrcholov sveta - Laila Peak. Ďalší deň už nás čaká hotelová posteľ a následne transfer jeepmi do Skardu a let do Islamabádu. 

Trek patrí k tým náročnejším, ale nie kôli ťažkému terénu alebo obrovským denným prevýšeniam (s výnimkou prechodu sedla Gondongolo La) - trek je v odľahlej oblasti, bez komfortu ubytovania. Spanie v stanoch, nutnosť kvalitného spacáku, páperky a zimného oblečenia. Na prechod sedla Gondongoro La sú potrebné mačky. Teploty cez deň môžu dosahovať aj okolo +20 stupňov, v noci však teplota klesá pod bod mrazu, hklavne vo vyšších nadmorských polohách.

Cena zahŕňa

- Letenku do max. ceny 800 Eur, v prípade vyššej ceny + doplatok
- Všetky potrebné transfery a hotely, jednosmernná letenka Skardu - Islamabad
- Všetky potrebné povolenia a ich vybavenie 
- Slovenský sprievodca UIMLA (Michal alebo Miro, poprípade obaja)
- suff na treku, osobný nošič (15 kg/osoba), kuchár, pomocník, ich strava, poistenie, kerosín, prenájom stanov a matracov, kempovacieho vybavenia (1 stan na dve osoby)
- nošiči potrebného vybavenia
- mess tent (jedálenský stan), kitchen tent, stoly, stoličky, kuchyňa
- strava a nápoje na treku (káva, čaj, teplá a prevarená voda)
- použitie satelitného prístroja v prípade nutného riešenia zdravotných kopmplikácií

Upozornenie

Trek sa uskutoční len v prípade vhodnej covid situácie a pri naplnení minimálneho počtu 6 účastníkov, maximálny počet účastníkov je 10.

Pre Pakistan je vhodné byť zaočkovaný proti Hepatitíde A a B, tetanu a týfu.

Pre Pakistan ako muslimskú krajinu platí absolútna prohibícia. Zvážte prosím dovoz alkoholu a vystríhajte sa jeho konzumácii pred domácimi.

V prípade nepriaznivých snehových podmienok v sedle Gondongoro la absolvujeme cestu naspäť ľadovcom Baltoro.

tešíme sa na vás!

Mišo & Miro

Prihláška na trek

    Thank you! Your message has been sent.
    Unable to send your message. Please fix errors then try again.